Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Ráj bez Landy

10. 04. 2008 18:20:50
Včera i dneska sleduju debatu o emigraci Dana Landy. Můj názor je na delší vyprávění.
Začnu tím, že když mi bylo patnáct a vyšlo album Demise skupiny Orlík, kde Landa zpíval, tak jsem si tohle album přál k vánocům a dostal jsem ho.
Byl jsem těsně před tím věrným čtenářem foglarovek a skinheads mi připadali jako takové
moderní pokračování Rychlých šípů. Časem mi začalo docházet, že jejich pohled na svět je až moc
jednoduchý, a hlavně, že se pod jeho jejich jménem často shromažďují
naprostí primitivové, kterým jde jen o to, léčit si své mindráky mlácením ostatních. Například jsem
jednou byl na diskotéce v Krnově, která se nacházela na kopci nad městem. Už po cestě se
lidé radili: " Vypadám jako feťák, nebo ne, s touhle košilí, nebo s touhle kšiltovkou?" A to proto,
že diskotéce vládli místní nácci, kteří čekali na prohřešek proti předepsanému oblečení, aby se
potom mohli v dvaceti a více členné smečce na provinilce vrhnout.

Mezi podobná individua Landa ve své době patřil. Ano, je to dávno a od té doby dělal mnohé pro to,
aby se image nácka zbavil. Například se spolčil s normalizačními showbysnysovými strukturami kolem
divadla Ta Fantastika, složil několik muzikálů, a celkově rozšířil svoji cílovou skupinu i na posluchače mainstreamu. Jeho muzika poněkud zkrotla a vyhýbá se vyloženě politickým komentářům i v textech. Zpívat se ovšem nenaučil dodnes, ale dokázal se vyvarovat vyloženě směšných momentů a po hudební stránce značně vyměknul.Někteří lidé, kteří si pamatují jeho skinheadskou kariéru, mu ji připomínají dodnes. Ano, je tu píseň Faschos tu nechceme, kterou připomínají jeho zastánci, ale ta je jednoznačně namířena pouze proti východoněmeckým náckům, nikoli proti domácí ns scéně.

Když mu kvůli této minulosti brněnská radnice dělá potíže s uvedením nové hry v Národním divadle, rozhodl se zareagovat naprosto hysterickým způsobem - když vám tu vadím, tak půjdu do ciziny - fanoušci hlasujte, jestli mám zůstat. Já osobně, i když se mi jeho nová hudba nelíbila, jsem mu tak trochu fandil - věřil jsem, že dostal rozum a přestal být skinheadem a část kritiky se mi zdala přehnaná a zaujatá. Teď vidím, že jsem se zmýlil, pokud někdo na sebe upozorňuje takto nevybíravým a nevkusným způsobem, zaslouží si odsouzení. Pokud na tu anketu narazím, budu hlasovat, aby Landa odešel co možná nejdál, pokud možno na Nový Zéland. Protože Landa sám přece musí dobře vědět, jestli mu ty nabité sály a statisíce prodaných desek stojí za to, aby si tu a tam vyslechl pár nadávek. Anketa je vrcholem nevkusu -
po vítězství odpovědi:"ano, zůstaň" (kterýžto výsledek se dá předpokládat) jistě hodlá tímto vítězstvím mávat před obličejem všem, komu se cokoli na jeho kýčovité tvorbě nezamlouvá. Dostal možnost s tímto ultimátem vystoupit v médiích, a tím na sebe přilákat pozornost médií, o které se stovkám a tisícům mnohem talentovanějších muzikantů ani nezdá. Evidentně tu jde jen o to, nalákat další lidi na nové představení, pod heslem nová show kontroverzního umělce Daniela Landy. Mě osobně uráží, když někdo ohrnuje nad českým národem nos, tím spíš, když se sám vydává za vlastence, a proto říkám: Lando, hybaj na Nový Zéland, kiviové už čekají!
Autor: Jan Levický | čtvrtek 10.4.2008 18:20 | karma článku: 21.17 | přečteno: 1342x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Ábelovský

Vakcínna od Pfizeru/BioNTech ... (z cyklu o souvislostech)

... někdy se stávají věci celkem paradoxní, osvětlující třeba mnohé z minula, ukazující v pravém světle třeba i postoje a pokrytectví lidí. Je dobré si toho všimnout a uvědomit si to, a nejen proto aby se člověk poučil, ale možná

8.3.2021 v 12:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 9 | Diskuse

Jiří John

Není vše jinak, než nám „naše vláda“ sděluje? Proč u nás epidemie COVIDu řádí nejvíc?

Zdá se nepochopitelné, proč se v Evropské unii epidemii nedaří zvládnout a proč je situace nejhorší právě u nás. Vysvětlení je možná jednoduché. Je to záměr. Stačí si položit jednoduchou otázku: kdo z toho má prospěch?

8.3.2021 v 9:25 | Karma článku: 21.46 | Přečteno: 751 | Diskuse

Pavel Chalupský

Malá (velká) lekce z demokracie.

Už jsem slyšel hodně rozsudků, byla to část mé profese, ale tenhle mě překvapil. A potěšil. Alespoň jedna jeho výroková část, kterou vyřkla francouzská soudkyně v soudním procesu. Nebyl to ledajaký proces. V odůvodnění znělo...

8.3.2021 v 8:15 | Karma článku: 10.50 | Přečteno: 385 | Diskuse

Jenda Šilhavý

Zeman požádal Čínu o anální testy. Hrdě!

Podařilo se nám získat text dopisu Miloše Zemana jeho čínskému protějšku, v němž k žádosti o čínské vakcíny přidává žádost o čínské anální testy.

8.3.2021 v 8:08 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 318 | Diskuse

Michael Laitman

Čeká nás dobrá budoucnost

Ať bychom podstatu přeměn ignorovali jakkoliv, stejně budou pokračovat i nadále a neustoupí. Když nové bojuje se starým, obvyklým, nejde ani tak o výsledek boje, ale pouze o to, jak dlouho potrvá nastolení nového.

8.3.2021 v 7:51 | Karma článku: 7.65 | Přečteno: 130 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1155
píšu i do diskuzí pod nickem hilsner urquell.

Najdete na iDNES.cz